22:44 / E Enjte, 26 Nëntor 2020 / V R

Moti për ditën e ardhshme, të hënën pritet të bie borë

Deri në fundjavë “Prishtina Weather” parashikon mot stabil, pa ndryshime. Orëve të mëngjesit ngrica dhe kushte për mjegull në ultësira. Të hënën më ftohtë, mundësi edhe për reshje shiu e bore.

Në fundjavë parashihet afrimi i një cikloni nga Atlantiku përgjatë Italisë, që sjell shtim të vranësirave, e më pas nga dita e hënë kalimi i një fronti të ftohtë sjell kushte për reshje shiu, e me ulje të temperaturave reshjet e shiut të përzien edhe me borë.

Indeksi i cilësisë së ajrit ditëve të ardhshme do të mbes në vlera të dobëta dhe shumë të dobëta, shkaku edhe i motit të qëndrueshëm.  Vende-vende mund të zbres në vlera mesatare gjatë ditës, e në mbrëmje të kaloj edhe në vlera jashtëzakonisht të dobëta.

26.11 – Kryesisht kthjellët dhe me diell.  Në mëngjes ftohtë dhe me ngricë, përgjatë ultësirave mjegull ose vransira të ulëta.

27.11 – Kryesisht kthjellët dhe me diell gjatë ditës.  Në mëngjes ngrica dhe ftohtë, viseve të ulëta me mundësi për mjegull.

28.11 – Në mëngjes ftohtë, me ngrica, përgjatë ultësirave mundësi për mjegull.  Në pjesët tjera kryesisht kthjellët dhe me diell.  Pasdite vransirat do të shtohen.

29.11 – Kryesisht me vransira dhe intervale me diell.  Në mëngjes përgjatë ultësirave mundësi për mjegull.

30.11 – Më ftohtë, kryesisht me vransira, pasdite me mundësi për reshje të dobëta shiu.  Vonë në mbrëmje reshjet e shiut do të përzien edhe me borë.

Temperaturat minimale mbesin të ulëta, nga -3C deri -1C, e maksimalet gjatë ditës do të luhaten mbi vlera mesatare nga 7C deri 10C, e nga dita e diel zbresin në 7C, e të hënën në 3C.

Do të fryj erë e lehtë, kryesisht nga krahu jugor 1-3m/s.

Shtypja atmosferike mbetet e lartë mbi vlera normale, në fundjavë me tendencë të rënie, mirëpo vazhdon të mbetet mbi vlera të normales.