08:31 / E Mërkurë, 30 Shtator 2020

Mourinho sqaron situatën me Dier dhe largimin nga stadiumi

Eric Dier për një moment u zhduk nga fusha dhe vrapo drejt tunellint gjatë ndeshjes së Carabo Cup në mes të Tottenhamit dhe Chelseas.

Trajneri Jose Mourinho e ndoqi nga pas edhe pse loja po vazhdonte ku lojtari po shkonte për të kryer nevoja, shkruan Indeksonline.

Ne u përpoqëm të organizonim një ekip me lojtarët që kishim në dispozicion. Ajo që i ndodhi Eric Dier nuk është normale, unë duhet ta lavdëroj atë në një mënyrë të veçantë. Duhet të ndalohet që një lojtar të luajë dy ndeshje në 48 orë në këtë nivel [pasi ai luajti kundër Newcastle]. Ajo që ai bëri nuk është njerëzore për ta bërë, “shpjegoi Mourinho për  Sky Sports  pas përfundimit të ndeshjes.

Ai duhej të shkonte [kur iku] – ai nuk kishte asnjë shans! Ndoshta është diçka normale kur je plotësisht i dehidratuar, gjë që është rasti, unë duhej ta bëja presion që ai të kthehej, por ai është një shembull i shkëlqyeshëm për Nëse autoritetet nuk kujdesen për lojtarët, mua më intereson“.

Në penallti kam një rekord negativ por kisha ndjesinë që gjithçka po shkonte mirë“.

Ne ishim të gatshëm për të luftuar, ju thashë. Unë u thashë lojtarëve para penalltive që ata ishin madhështorë në pjesën e dytë, ne e bëmë Chelsea të dukej i zakonshëm. Ekipi priti për momentin e duhur“.

Unë duhet të mendoj për tre ndeshje në të njëjtën kohë, por lojtarët menduan vetëm për këtë lojë, ato ishin fenomenale. Fenomenale.”

Spurs u detyruan të dilnin në fushë të martën vetëm 48 orë pasi u ndeshën me Newcastle United në Premier League, gjë që Dier beson se mund të shpjegojë tërheqjen e tij të shpejtë në tualet. /IndeksOnline/