13:43 / E Mërkurë, 22 Nëntor 2017 / indeksADMonline

NASA, ekziston mundësia që të ketë jetë në Saturn

NASA ka zbuluar dy hëna të reja në sistemin tonë diellor, ato i përkasin planetëve Jupiter dhe Saturn.

NASA ka gjetur prova se në hënën Enceladus të Saturnit ka prova për ekzistencën e ujit atje.

Po ashtu ata gjetën dëshmi  se në Saturn ka elemente kimike që janë të nevojshme për ekzistencën e jetës, siç janë karboni, hidrogjeni, nitrogjeni, oksigjeni, fosfori dhe sulfuri.

Megjithatë kjo nuk garanton ekzistencën   e jetës në këto planetë. Mirëpo mund të shpresojmë që kjo të jetë e vërtet./Indeksonline/