07:51 / E Martë, 12 Tetor 2021 / FG

Navalny thotë se burgu e ka ndryshuar statusin e tij në “terrorist”

Alexei Navalny ka thënë se statusi i tij i burgut është ndryshuar dhe se ai tani është në listën e vëzhgimit të terroristëve, por ai nuk konsiderohet më si një rrezik arratisjeje.

Navalny pohoi se ai ishte thirrur para një komisioni në burgun në rajonin Vladimir, në lindje të Moskës, i cili votoi njëzëri në favor të ndryshimit të statusit, raporton Reuters, transmeton Indeksonline.

Navalny bëri të ditur njoftimin, duke thënë se mirëpriti faktin se ai nuk ishte caktuar më si i prirur për të ikur dhe kështu do t’i nënshtrohej kontrolleve më pak të shpeshta dhe të rrepta të natës nga rojet.

Kritiku më i shquar vendas i Presidentit Putin po vuan një dënim dy vjet e gjysmë për mashtrim.

Ai thotë se akuzat ishin të motivuara politikisht për të ndaluar sfidën e tij ndaj Kremlinit.

Autoritetet ruse kanë hapur një çështje të re penale kundër Navalny që mund ta shohë atë të qëndrojë në burg edhe për një dekadë tjetër.

As Kremlini dhe as autoritetet ruse të burgut nuk e kanë konfirmuar ndryshimin e statusit të disidentit./Indeksonline/