17:29 / E Shtunë, 13 Gusht 2022 / OSH

Ndahet nga jeta ikona e televizionit italian, Piero Angela

Është ndarë nga jeta në moshën 93-vjeçare, Piero Angela, prezantuesi televiziv italian, gazetar shkencor, shkrimtar dhe pianist.
Lajmin e trishtë e dha djalit i tij, Albertos, përmes një postimi në Facebook. Piero Angela ishte 93 vjeç por ishte aktiv në media deri në fund.

“Trupi im është si një makinë: motori do të ketë 80 mijë kilometra, por shoferi është vetëm 45 vjeç” , u shpreh gjatë një interviste për moshën e tij të nderuar.

Kujtojmë që Piero Angela filloi si reporter radioje, më pas u bë korrespondent i huaj dhe u vendos si drejtues i emisionit të lajmeve Rai . Ai njihet më së shumti si krijuesi dhe prezantuesi i programeve të transmetimit të modeluar sipas dokumentarëve të BBC-së dhe David Attenborough, me të cilët është krahasuar shpesh, si dhe për gazetarinë e tij shkencore të botuar në botime të shumta.

Anxhela shkroi tridhjetë e tre libra, të cilët shitën mbi tre milionë kopje, morën shumë diploma nderi, bëri mbi gjashtëdhjetë dokumentarë dhe qindra episode televizive, fitoi shtatë Telegatto dhe tetë herë fitoi çmimin kombëtar.