23:46 / E Premte, 05 Qershor 2020

Ndërron jetë 85-vjeçarja në Shqipëri, viktima e 34 me COVID

Mbrëmjen e sotme ndërroi jetë në spitalin Infektiv një paciente 85-vjeçare nga Tirana, e konfirmuar me COVID-19.

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se e moshuara vuante nga insuficiencë kardiake kronike, fibrillacion atrial dhe hipertension, referuar shërbimit infektiv, ndërroi jetë si pasojë e dekompensimit progresiv kardiak dhe pulmonar fatal nga COVID19.

85-vjeçarja me inicialet H.K, nuk arriti dot të mbijetonte, pavarësisht mjekimit intensiv dhe përpjekjeve të stafit mjekësor. 85-vjeçarja është viktima e 34 e COVID-19 në Shqipëri.

Gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri janë regjistruar 15 raste të reja ku në total janë 1212 të infektuar në të gjithë vendin.

Ministria e Shëndetësisë i shpreh ngushëllimet familjes së të ndjerës dhe apelon edhe një herë qytetarët të respektojnë rregullat e distancimit social, të shmangin grumbullimet dhe të ruajnë higjienën vetjake, për të mbrojtur veten dhe të tjerët.

Mos i humb