16:36 / E Premte, 12 Korrik 2019

Nëna vritet para fëmijëve të saj nga tifozët e futbollit që po festonin fitoren e kombëtares

Një nënë u vra përpara fëmijëve të saj nga një tifoz i futbollit algjerian që po festonte fitoren e skuadrës së tij si mbështetës i trazuar në Paris, pas fitores së Kupës së Afrikës  gjatë natës së kaluar.

Një natë me festime të egra u kthye në dhunë në kryeqytetin francez pasi Algjeria mposhti Bregun e Fildishtë, me rezultat 4-3 në penallti në Egjipt për të arritur në gjysmëfinale të garës.

Në qytetin jugor të Montpellier, një grua u vra ndërsa fëmija i saj njëvjeçar u plagos rëndë kur një tifoz 21-vjeçar nga Algjeria humbi kontrollin e makinës së tij me shpejtësi të lartë në lagjen Mosson, thanë zyrtarët.

Një tjetër nga vajzat e viktimës, një 17-vjeçare, pësoi një dëmtim në kyçin e këmbës, si rezultat shoferi është arrestuar.

Djemtë dhe vajzat deri në moshën gjashtë vjeçare ishin në mesin e atyre që u larguan nga policët e kontrollit të trazirave, si një natë festimi që zbriste dhunë në Paris.

Ministri i Brendshëm i Francës Christophe Castaner të premten dënoi dhunën lidhur me futbollin si ‘absolutisht të papranueshëm’.

Ai tha se gjithsej 74 vetë u arrestuan në të gjithë vendin, duke përfshirë 10 të mitur në Paris, të akuzuar për ndezjen e zjarreve dhe hedhjen e gurëve në polici.

Linku: https://www.dailymail.co.uk/news/article-7240087/Mother-run-killed-children-Algerian-football-fan-celebrating-win.html