19:09 / E Mërkurë, 29 Maj 2024 / Gj. Sh

Nëntë skuadra italiane sezonin e ardhshën në garat evropiane, ky është skenari

Futbolli italian është në kulminacionin më të lartë në Evropë gjatë dy viteve të fundit.

Atalanta javën e kaluar arriti ta fitonte trofeun e Europa League, ndërsa sonte Fiorentina luan finalen e Conference League, kundër Olympiacosit, shkruan IndeksOnline.

Po ashtu vitin e kaluar, tre skuadrat italiane arriten në finalet e garave evropiane, por dështuan në fund, me Interin që humbi finalen e Ligës së Kampionëve ndaj Manchester Cityt, Roma u mposht nga Sevilla në Europa League, derisa Fiorentina pësoi humbje nga West Ham në Conference League.

Por në rast se sot Fiorentina kurorëzohet me trofeun e Ligës së Konferencës, sezonin e ardhshëm do të jenë nëntë skuadra italiane që marrin pjesë në garat evropiane.

Inter, Milan, Bologna, Juventus e Atalanta do të jenë në fazën e grupeve të Ligës së Kampionëve, Roma, Lazio dhe Fiorentina në Europa League, derisa Torino në Confernece League./IndeksOnline/