16:48 / E Diele, 22 Nëntor 2020 / Ensar Ramadani

Nëse jo futboll të mirë, në Botërorin e Katarit do të shohim stadiumet më të mira në Botë

Kanë mbetur edhe dy vite nga fillimi i Kupës së Botës që fillon nga 21 nëntori 2022 në Katar.

Turneu më i madh ndërkombëtar i futbollit është zhvendosur në këto data për shkak të temperaturave të larta në shtetin organizator gjatë muajve të verës.

Tre stadiume – Khalifa International, Al Janoub dhe Education City – të gjithë janë përuruar dhe janë plotësisht funksionalë, me pesë të tjerët në faza të ndryshme të ndërtimit.

Më poshtë do të ju prezantojmë me super stadiumet që do të mirëpresin Botërorin e vitit 2022.


Stadiumi Al Bayt

Kapaciteti: 60,000

Projektuesi: Dar Al-Handasah

Largësia nga qendra e qytetit Doha: 43 km

Një pamje e jashtëzakonshme do të mirëpresë tifozët në Al Bayt Stadium, i cili po dorëzohet nga Aspire Zone Foundation. Projektuar për të përfaqësuar mikpritjen arabe, vendi do të presë nëntë ndeshje deri në fazën gjysmë-finale të Katarit 2022 dhe është i mbuluar nga një strukturë që i ngjan një tendë tradicionale arabe të njohur si ‘bayt al sha’ar’, e kompletuar me një shtet-e- kulmi i anulueshëm i artit.


Stadiumi Al Janoub

Kapaciteti: 40,000

Dizajni frymëzuar nga: Dame Zaha Hadid

Largësia nga qendra e qytetit Doha: 23 km

I vendosur në Al Wakrah me një dizajn të frymëzuar nga arkitektja e ndjerë Britaniko-Irakiane Dame Zaha Hadid, stadiumi Al Janoub do të presë shtatë ndeshje deri në fazën e 16  gjatë Katarit 2022. Dizajni është i frymëzuar nga velat e anijeve tradicionale dhoë – në shenjë nderimi për të kaluarën detare të Al Ëakrah. Një sistem inovativ ftohjeje dhe çati që tërhiqet do të thotë që stadiumi mund të përdoret gjatë gjithë vitit.


Stadiumi Al Rayyan

Kapaciteti: 40,000

Projektuesi: Ramboll

Largësia nga qendra e qytetit Doha: 22 km

Stadiumi Al Rayyan do të shfaqë më të mirën e kulturës së Katarit kur të zhvillojë shtatë ndeshje deri në fazën e 16-të gjatë Katarit 2022. Fasada e jashtme do të përbëhet nga modele të ndërlikuara që përfaqësojnë Katarin, nga historia e tij e tregtisë në kafshë të egra të ndryshme. Peisazhet e shkretëtirës së Al Rayyan do të pasqyrohen në fasadë – dhe në zonat e mikpritjes në formë dune dhe tezgë mallrash të vendosura rreth kompleksit të stadiumit.


Stadiumi Al Thumama

Kapaciteti: 40,000

Projektuesi: Byroja Inxhinierike Arabe

Largësia nga qendra e qytetit Doha: 13 km

Dizajni i Stadiumit Al Thumama është frymëzuar nga ‘gahfiya’, një kapelë tradicionale i endur i veshur me shekuj nga burrat në të gjithë botën arabe. Është vendi i parë i Kupës së Botës FIFA që është projektuar nga një arkitekt nga Katari – Ibrahim M. Jaidah. Stadiumi do të presë tetë ndeshje deri në fazën çerekfinale gjatë Katarit 2022.


Stadiumi Education City

Kapaciteti: 40,000

Projektuesi: FIA Fenwick Iribarren Architects

Largësia nga qendra e qytetit Doha: 12 km


Stadiumi Ndërkombëtar Khalifa

Kapaciteti: 40,000

Largësia nga qendra e qytetit Doha: 13 km (8 milje)


Stadiumi Lusail

Kapaciteti: 80,000

Projektuesi: Foster + Partnerët

Largësia nga qendra e qytetit Doha: 16 km


Stadiumi Ras Abu Aboud

Kapaciteti: 40,000

Projektuesi: FIA Fenwick Iribarren Architects

Largësia nga qendra e qytetit Doha: 10 km