18:29 / E Enjte, 06 Dhjetor 2018 / indeksADMonline

Nesër zgjidhet pasuesi i Angela Merkel

CDU në pushtet do të zgjedhë nesër pasuesin e Angela Merkel në krye të partisë dhe me vetë këtë edhe kandidatin për kancelarin e ri të vendit.

Mediat botërore shkruajnë për largimin e kancelares gjermane dhe zgjedhjen e pasardhësit të saj.

BBC shkruan se ka një ndjenjë se viti po afron fundin e saj, është më afër fundit të epokës së Angela Merkel dhe shton proverbin e famshëm gjerman që “çdo gjë ka fundin e vet dhe vetëm sallami ka dy”.

Udhëheqësja e CDU dhe kancelarja e Gjermanisë që nga viti 2005 Angela Merkel njoftoi në tetor se largohet nga pozita e liderit të partisë dhe nuk kishte në plan të rihapte garën për postin e kancelares.

Sipas AP, ajo ka lëvizur pa u lodhur në qendrën e saj, duke refuzuar rekrutimin ushtarak, duke përshpejtuar braktisjen e fuqisë bërthamore të Gjermanisë dhe duke ofruar përfitime që inkurajojnë prindërit të kujdesen për fëmijët e tyre dhe të lejojë futjen e martesave homoseksuale.

Ajo që është më polemike rreth Merkelit si udhëheqëse e partisë konservatore është se lejoi ndikimin e jashtëzakonshëm të azilkërkuesve në Gjermani në 2015.

Zgjedhja e pasardhësit të saj do të bëhet në një kongres partiak në Hamburg, ku marrin pjesë 1.001 delegatë.

Ndër delegatët, do të ketë shumë politikanë profesionistë apo të rastësishëm në nivel shtetëror, rajonal apo lokal.

Sekretarja e Përgjithshme e CDU-së, Aneghart Kramp Karenbauer, e njohur gjithashtu për nofkën AKK, është një nga kandidatët për pasardhësin e Angela Merkel, por aleati i saj besohet të jetë më i afërt me pozicionet qendrore të Merkelit.

Ajo, vlerëson AP, vazhdimisht tregoi gatishmëri më të madhe për Merkelin, për të shërbyer si një retorikë konservatore dhe ishte shumë më e zhurmshme për çështjen e kundërshtimit ndaj martesës së homoseksualëve.

Kohët e fundit, Karenbauer 56-vjeçar u përpoq të bënte dallimin midis vetes dhe Merkel pa mohuar pozitën e saj, duke thënë se ajo kishte “biseda shumë të gjalla” me kancelaren për tema të ndryshme.

Friedrich Merz (63) gjithashtu është kandidat për pozitën e një lideri të ri të partisë dhe AP thotë se po përpiqet të bëjë një kthim “spektakolar” pas më shumë se një dekade nga qarqet kryesore politike.

Ai mbron një qasje më konservatore dhe më të afërt të biznesit, shpjegon AP.

Merz kryesoi qendrën e qendrës së djathtë nga viti 2000 deri 2002, kur Merkel e “dëboi” nga kjo pozitë.

Ndër kandidatët, është edhe 38-vjeçari Jens Spach, kritiku i Merkelit, i cili u bë ministër i Shëndetësisë në mars. Ai gëzon mbështetjen e partisë së krahut të djathtë, por duket se po kthehet gjithnjë e më shumë drejt Merz, e cila e lë atë në këtë garë, vlerëson AP.

Ai pretendon se çështja kryesore është siguria dhe pohon se jo të gjitha janë një fitim, edhe pse migrimi në vend është reduktuar ndjeshëm.

Agjencia thotë se Spach ka një shans shumë të vogël të suksesit në garë, por që ai të mund të përfitojë nga vetë gara në ndryshimet e ardhshme që mund të ndjekin kryesimin e partisë.

Kushdo që bëhet udhëheqësi i ri i CDU-së, dëshiron të përmbushë premtimin e tij për të përforcuar profilin e një partie, e cila vetëm me partinë motër bavareze, Bashkimi Social i krishterë ka qenë pasardhësi më i suksesshëm politik në Gjermaninë e pasluftës.