10:46 / E Premte, 14 Janar 2022 / B O

Nga sot mund të ndërroni kriptovalutën Doge, me produkte të Teslas

Prodhuesi i automjeteve elektrike Tesla filloi të pranojë Dogecoin, kriptomonedhën me logo të qenit.

“Mallrat e Tesla-s mund të blihen me Dogecoin,” shkroi të premten në Tëitter CEO i Tesla, Elon Musk.

Pasi Dogecoin u shfaq si një opsion pagese në faqen e internetit të Tesla, çmimi i Dogecoin u rrit me 11%, shkruan Indeksonline.

Dogecoin është aktualisht monedha e 11-të më e madhe e kriptomonedhës me një kapital tregu 25.2 miliardë dollarë.

Faqja e internetit e Tesla-s nuk i lejon klientët të blejnë automjetet e saj elektrike me Dogecoin.

Por kjo i lejon klientët të blejnë disa artikuj të koleksionit. Artikujt shiten me pakicë për 300 DOGE (57 dollarë), 835 DOGE (160 dollarë) dhe 12,020 DOGE (2,287 dollarë).

Vitin e kaluar, Tesla pranoi shkurtimisht pagesat e Bitcoin për produktet e saj duke përfshirë makinat e saj, por Musk njoftoi në maj 2021 se Tesla do të ndalonte pranimin e kriptomonedhës për shkak të shqetësimeve në lidhje me tarifat mjedisore të Bitcoin ./Indeksonline/