15:27 / E Mërkurë, 23 Tetor 2019 / indeksADMonline

Nissan Concept Ariya paralajmëron hyrjen në epokën e re

Prodhuesi japonez zbuloi një koncept tërheqës elektrik SUV me dy elektromotorë në Panairin e Tokios.

Siç thonë në Nissan, Ariya Concept paralajmëron “epokën e re” të kësaj marke makine dhe “ripërcaktimin e filozofisë së saj të prodhimit” që do të pasojë me shfaqjen e gjeneratës tjetër të modeleve elektrike.

SUV elektrik Ariya u parapri nga Koncepti IMx 2017 që Nissan tani do t’i prezantojë zhvillimit të tij të mëtejshëm, i cili është një hap më afër modelit të prodhimit.

Koncepti i ri përmban një dizajn aerodinamik, me një grilë të përparuar të përparme dhe fenerët e ngushtë LED që i japin makinës një pamje agresive.

Detajet e karburantit nuk janë njoftuar, por Nissan tha se bëhej fjalë për dy motorë elektrikë, një në pjesën e përparme dhe tjetri në pjesën e pasme.

Përveç kësaj, koncepti është i pajisur edhe me sistemin e asistencës së shoferit të Nissan ProPILOT 2.0 me funksione të pjesshme autopilot.