08:42 / E Premte, 19 Prill 2024 / L K

Një braziliane sjell një të vdekur me karrocë në bankë për të nënshkruar një kredi (VIDEO)

Një grua braziliane u arrestua pasi tentoi të merrte një kredi bankare duke përdorur firmën e një 68-vjeçari të vdekur. Ajo e çoi në bankë me një karrocë. Sipas policisë, ngjarja ka ndodhur në një periferi të Rios të martën, raporton Reuters, përcjell IndeksOnline.

Gruaja, Erika Vieira Nunes, e futi me karrocë burrin – i cili kishte vdekur për orë të tëra – në bankë dhe iu afrua sportelit. Ajo tha se burri, për të cilin ajo pretendonte se ishte xhaxhai i saj, donte të siguronte një kredi për 17,000 reais (afërsisht 2.71 lakh Rs). Ajo mbajti një stilolaps dhe lëvizi dorën e burrit përpara, por ai nuk u përgjigj.

Në një përpjekje për të tërhequr një përgjigje, Nunes u dëgjua duke thënë në një filmim të sigurisë: “Xhaxha, po dëgjon? Duhet të firmosësh”. Më pas ajo sugjeroi të nënshkruante për të, duke deklaruar se burri nuk reagonte për shkak të natyrës së tij.

“Nëse nuk je mirë, do të të çoj në spital”, u dëgjua duke thënë Nunes në pamjet e CCTV.

Kur u pyet për fytyrën e tij të zbehtë, ajo u përgjigj duke thënë: “Nuk është mirë”.

Megjithatë, stafi i bankës u bë i dyshimtë kur koka e burrit vazhdoi të binte mbrapa kur gruaja ndaloi ta mbante atë. Ata kanë lajmëruar menjëherë policinë, e cila ka mbërritur në vendngjarje dhe ka arrestuar Nunes nën akuzën e mashtrimit.

Më pas kufoma u dërgua në morg për ekzaminim të mëtejshëm.

Avokati i Nunes deklaroi se burri vdiq në bankë, por një analizë mjeko-ligjore e policisë përcaktoi se ai kishte vdekur më herët.

“Ajo u përpoq të pretendonte ta detyronte atë të nënshkruante kredinë. Ai tashmë ka hyrë i vdekur në bankë,” tha shefi i policisë.

Policia tha se do të hetonte vdekjen e burrit dhe do të zbulonte lidhjen e Erika Vieira Nunes me të. Ata do të hetojnë gjithashtu përfshirjen e të afërmve të tjerë në mashtrimin e dyshuar bankar.