16:41 / E Diele, 08 Korrik 2018

Një filxhan kafeje, nuk ju ndihmon të kthjelleni nga dehja

Pas një nate të zhurmshme dhe plot alkool, shumica e njerëzve shkojnë në një kafe për t’ju ndihmuar të kthjellën.

Por një shkencëtar tani ka zbuluar se pija e preferuar pas alkoolit, “kafeja”, në fakt nuk i ndihmon njerëzit të shpëtojnë nga dehja.

Profesori Tony Moss  i Universitetit të Bankës së Jugut në Londër tregon se nivelet e alkoolit në gjak nuk ulen pas një filxhan kafeje të fortë.

Ndërkohë që mund të ndiheni më të vëmendshëm nga kafeina, koordinimi i syve dhe aftësitë e tjera motorike ende do të preken nga alkooli në gjakun tuaj, tha ai./Indeksonline/