18:40 / E Enjte, 08 Dhjetor 2022 / B O

Një këmbim i madh ruso-amerikan

SHBA dhe Rusia shkëmbyen yllin e burgosur të basketbollit amerikan, Brittney Griner, me tregtarin famëkeq të armëve, Victor Bout, i cili kaloi 12 vjet në një burg amerikan.

Presidenti i SHBA Joe Biden tha se Griner ishte e sigurt dhe në një aeroplan në rrugën e saj për në shtëpi – duke fluturuar nga Emiratet e Bashkuara Arabe: “Jam i lumtur të them se Brittney është në humor të mirë … ajo ka nevojë për kohë dhe hapësirë ​​për t’u rikuperuar.”

Griner u arrestua në aeroportin e Moskës në shkurt për posedim të vajit të kanabisit dhe muajin e kaluar ajo u dërgua në të ashtuquajturit koloni penale. Administrata Biden propozoi shkëmbimin e të burgosurve korrikun e kaluar, e vetëdijshme se Moska kishte kohë që kërkonte lirimin e Bout.

Ministria e Jashtme ruse konfirmoi shkëmbimin dhe tha se ndodhi në aeroportin e Abu Dhabit. “Rusi është kthyer në atdheun e tij”, thuhet në deklaratë, megjithëse ende nuk dihet nëse ai ka mbërritur në tokën ruse.

Viktor Bout u shiti armë kryekomandantëve të luftës dhe qeverive mashtruese, duke u bërë një nga njerëzit më të kërkuar në botë. I quajtur “tregtari i vdekjes” për tregtinë e tij të armëve në vitet pas rënies së Bashkimit Sovjetik, bëmat e tij frymëzuan filmin e Hollivudit të vitit 2005 – “Lord of War”, i cili bazohet pjesërisht në jetën e tij.

Karriera e tij klandestine iu dha fund nga një bastisje e përpunuar amerikane në vitin 2008, kur ai u arrestua në një hotel në kryeqytetin tajlandez Bangkok, duke zemëruar qeverinë ruse. Ai u ekstradua në SHBA dy vjet më vonë dhe kaloi 12 vitet e fundit në burg për komplot për të mbështetur terroristët dhe për të vrarë amerikanët.

Nga ana tjetër, Brittney Griner, 31 vjeçe, është një nga sportistet më të njohura në Amerikë.

Gjatë sezonit të basketbollit amerikan, ajo ishte një yll për Phoenix Mercury në ligën WNBA. Arsyeja e saj e vetme për të fluturuar në Moskë ishte të luante në Rusi në sezonin jashtë sezonit të SHBA. Ajo tha në gjyqin e saj në Rusi se vaji i kanabisit i gjetur në çantën e saj ishte një “gabim i ndershëm”.