11:43 / E Mërkurë, 12 Gusht 2020

Një lojtar i Barcelonës del pozitiv me koronavirus

FC Barcelona ka ftuar Pedri, Francisco Trincao, Matheus Fernandes, Jean-Clair Todibo, Moussa Wagué, Carles Aleñá, Rafinha, Juan Miranda dhe Oriol Busquets për të filluar stërvitjen para-sezonale duke filluar këtë të enjte.

Më parë, atyre u është dashur të bëjnë teste mjekësore për koronavirusin dhe një prej tyre, nga të cilat ende nuk dihet identiteti, ka testuar pozitivisht për COVID-19.

FC Barcelona ka raportuar duke lëshuar një deklaratë zyrtare:

Pas testeve PCR të kryera dje të martën pasdite në grupin e nëntë lojtarëve që sot duhet të fillojnë paraprakisht, njëri prej tyre ka testuar pozitiv për Covid-19. Personi i prekur është asimptomatik, është me shëndet të mirë dhe është i izoluar në shtëpi.

Klubi ka informuar autoritetet kompetente sportive dhe shëndetësore. Përveç kësaj, të gjithë personat që kishin kontakte me lojtarin janë gjurmuar për të kryer testet përkatëse PCR.

Lojtari nuk ka qenë në kontakt me anëtarët e ekipit të parë që planifikojnë të udhëtojnë për në Lisbonë nesër të enjten.