16:58 / E Premte, 13 Prill 2018

Nuk do ta besoni, por provojeni se ia shihni a�?hajrina�? pA�r kA�to sA�mundje

Duhet thA�nA� se limonA�t janA� njA� superushqim. Jo vetA�m qA� ata shtojnA� shije tA� bollshme nA� njA� shumA�llojshmA�ri tA� enA�ve, por me ata gjithashtu mburremi me njA� ton tA� pA�rfitimeve shA�ndetA�sore.

Flavonoidet brenda lA�ngut thuhet se pA�rmbajnA� antioksidantA�, prandaj limonat janA� tA� dobishA�m nA� trajtimin e shumA� sA�mundjeve.

LA�ngu i limont tuaj vetA�m nuk do ta��ju japA� maksimumin e pA�rfitimeve tA� tyre, kA�shtu qA� ne ju sugjerojmA� qA� ta��a ngrini atA�. Ky artikull do ta��ju ndihmojA� tA� kuptoni pse kjo metodA� A�shtA� kaq e madhe pA�r ju.

LA�vozhgat e limonit pA�rmbajnA� shumA� gjA�ra tA� mrekullueshme. Komponimet e gjetura nA� lA�vozhgA�n e limonit kanA� fuqinA� pA�r tA� rritur sistemin imunitar, normalizimin e niveleve tA� kolesterolit dhe madje parandalimin e zhvillimit tA� kancerit.

LA�vozhgat e limonit japin njA� efekt tA� fortA� anti-mikrobik dhe besohet se parandalojnA� infeksionet bakteriale dhe kA�rpudhat. Kjo A�shtA� me rA�ndA�si tA� madhe nA� procesin e largimit tA� parazitA�ve tA� brendshA�m dhe krimbave.

SiA� e dini mirA�, limonA�t janA� njA� pjesA� thelbA�sore e A�do metode detoksifikimi, pavarA�sisht nA�se jeni duke pA�rgatitur limonadA�, ujA� limoni ose A�aji limoni.

PA�rfitimet shA�ndetA�sore

EkspertA�t kanA� shoqA�ruar konsumin e frutave tA� freskA�ta dhe perimeve me njA� rrezik tA� zvogA�luar tA� shumA� sA�mundjeve tA� lidhur me stilin e jetA�s. Ne ju japim kompetencat mA� tA� mA�dha tA� limonA�s:

Parandalimi i kancerit

ZvogA�lon rrezikun e goditjes

Trajtim i shkA�lqyeshA�m i inflamacionit

Ngritja e imunitetit

Parandalimi ndaj simptomave tA� astmA�s

Efektive ndaj baktereve tA� rrezikshme

Parandalimi dhe trajtimi i depresionit dhe stresit

Pastrimin e veshkave dhe mA�lA�isA�

Limon dhe kancer

LemonA�t zakonisht pA�rdoren pA�r pA�rmbajtjen e tyre tA� vitaminA�s C qA� pA�rqendrohet kryesisht nA� lA�ngun e tyre. Por, hulumtimet mA� tA� fundit kanA� treguar se lA�kura e limont ofron ushqyes tA� mA�dhenj.

LA�vozhgat e limonit kanA� treguar njA� potencial tA� madh nA� shkatA�rrimin dhe largimin e mbetjeve toksike nga trupi. Kjo A�shtA� arsyeja kryesore pse limonat pA�rdoren shpesh nA� trajtimin e pacientA�ve me kancer.

Ekziston njA� lidhje e fortA� midis limoneve dhe kancerit. ShkencA�tarA�t kaluan dekada nA� pyetjen dhe testimin nA�se limonA�t mund tA� shkatA�rrojnA� qelizat anormale tA� kancerit. Dhe po, shumA� studime kanA� konfirmuar kA�tA� mundA�si.

Pas mA� shumA� se 20 testeve laboratorike qA� nga viti 1970, ekstraktet zbuluan se limonet e ngrira shkatA�rrojnA� qelizat malinje nA� 12 kancere, duke pA�rfshirA� zorrA�s sA� trashA�, gjirit, prostatA�s, mushkA�rive dhe pankreasit.

Disa studime kA�rkimore kanA� treguar se limonet e ngrir mund tA� jenA� mA� efektive nA� shkatA�rrimin e kancerit kur krahasohet me kimioterapinA�.

Plus, ato janA� njA� zgjidhje shumA� mA� e shA�ndetshme dhe mA� e sigurtA� sesa kimioterapia. KA�to studime gjithashtu dA�shmuan se ekstrakti i limonit shkatA�rron qelizat e kancerit duke lA�nA� qelizat e shA�ndetshme tA� paprekura.

Merrni maksimumin nga limoni juaj

LA�vozhgat e limonit kanA� 5-10 mA� shumA� vitamina se lA�ngu i tyre, shkruan Bs.

Dr Marilyn Glenville, njA� nutritionist dhe ekspert pA�r shA�ndetin e grave shpjegon se kombinimi i lA�kurA�s sA� freskA�t mund tA� bA�jA� mirA� pA�r shA�ndetin e pA�rgjithshA�m.