22:04 / E Mërkurë, 26 Shkurt 2020

Panik në Gjermani, çifti me Koronavirus kishte marrë pjesë në disa festa

Dita-ditës Koronavirusi po përhapet në vende të ndryshme të botës, dhe së fundmi panik është krijuar edhe në Gjermani.

Kështu, sipas mediave një çift gjerman që kanë kontraktuar koronavirusin kishin marrë pjesë në festimet lokale të karnavaleve. Pas kësaj ata  vizituan edhe  Holandën në 10 ditë para se të diagnostikoheshin, thanë zyrtarët të mërkurën.

Autoritetet në shtetin gjerman perëndimor të North Rhine-Westphalia tani po garojnë për të ndaluar përhapjen e koronavirusit dhe po gjurmojnë njerëz me të cilët çifti kanë qenë në kontakt në rrethin e shtëpisë së Heinsberg.

“Është një detyrë mjaft e ndërlikuar”, tha shefi i policisë së rrethit Stephan Pusch.

Burri, një sipërmarrës 47-vjeçar, tani është i sëmurë rëndë dhe merr frymarrje artificiale. Gruaja e tij, një mësuese kopshti, 46 vjeç, ka pneumoni dhe ethe, por çështja e saj nuk është aq serioze sa burri i saj, tha mjeku Dieter Haeussinger në një konferencë për shtypnë Duesseldorf të Mërkurën.

Gjermania ka 19 raste të konfirmuara të koronavirusit, 14 prej të cilave kanë të bëjnë me një grup infeksioni në një furnizues të pjesëve të automobilave në zonën e Mynihut. Dy pacientë të tjerë u testuan pozitivisht pasi u kthyen nga Wuhan.

Mos i humb