08:16 / E Martë, 14 Korrik 2020

Pas disa ditësh kërkime, gjendet trupi i pajetë i aktores Naya Rivera në liqen

Naya Rivera përdori forcën e fundit për të shpëtuar djalin e saj 4-vjeçar para se të vdiste, tha të hënën Sherifi i Qarkut Ventura Bill Ayub.

“Ajo kishte energji të mjaftueshme për ta kthyer djalin e saj përsëri në barkë, por jo aq sa të shpëtonte veten,” tha Eyub, transmeton Indeksonline.

Një trup i zbuluar të hënën në mëngjes në liqenin Piru është identifikuar si ish-aktorja “Glee” , tha Zyra e Sherifit të Qarkut Ventura gjatë një konference për shtyp.

Rivera dhe djali i saj morën me qira një varkë pontoon në Liqenin Piru të mërkurën. Fëmija u tha shpëtimtarëve se ai dhe nëna e tij kishin shkuar në ujë për të notuar, por ajo nuk u kthye në barkë. Ai u tha hetuesve se ai pastaj shikoi prapa dhe pa që ajo zhdukej nën sipërfaqen e ujit, tha Eub.

Djali i saj u gjet në gjumë në varkën me qira pontone pasi u vonua për kthim. Një xhaketë jete u gjet në varkë dhe djali kishte veshur një tjetër.

Trupi i saj u gjet duke lundruar në zonën verilindore të liqenit, ku uji është midis 35 dhe 60 metra të hënën, pas një kërkimi gjashtë-ditor. Ayub tha se hetuesit janë “të sigurt” se trupi i gjetur ishte Rivera, por trupi është ende duke u dërguar në Zyrën e Koronerit të Ventura County, ku do të identifikohet përmes regjistrave dentar.

Ayub tha se departamenti i sherifit ka qenë në kontakt të drejtpërdrejtë me familjen e Rivera.

“Familja e saj ka qenë çdo ditë në liqen duke mbajtur shpresë dhe duke komunikuar me hetuesit tanë,” tha Eyub.

Aktorja është më e njohur për rolin e saj si Santana Lopez në shfaqjen e Fox “Glee” që nga vitin 2009. Ajo u shfaq në pothuajse çdo episod të dramës së dashur muzikore-komedi, e cila përfundoi në 2015./Indeksonline/

Mos i humb