15:29 / E Mërkurë, 22 Nëntor 2017 / indeksADMonline

Pas vendimit të Hages, flet djali i Ratko Mlladiçit

Pasi ish komandanti i Shtabit Kryesor të Ushtrisë së Republikës Sërbska, Ratko Mlladiç, u dënua me burgim të përjetshëm, djali i tij Darko Mlladiç e ka quajtur të dështuar gjykatën e Hagës.

Sipas Darkos Mlladiç, sot u dëshmuar se drejtësia u zëvendësua nga propaganda e luftës, shkruajnë mediat serbe, transmeton Indeksonline.

“Për fat të keq, unë duhet të them se në Perëndim nuk ka asgjë të re. Ky trup që quhet gjykata për krimet e kryera në ish-Jugosllavi ka dështuar në misionin, sepse ai injoroi shumë viktima serbe”

“Sot kemi dëshmuar se drejtësia u zëvendësua nga propaganda e luftës. Faktet shpërfillen” tha Mlladiç.

Djali i tij ka një mesazh për babin që u dënua me burg të perjetshëm.

“Unë të japë një mesazh babait tim: ai tha se kjo ishte e gjitha një gënjeshtër, kjo është një komitet i NATO-s dhe duke u përpjekur për të kriminalizuar popullin serb që të mbrohen kundër agresionit” ka shtuar ai.

Në vendimin e shkallës së parë, Ratko Mlladiç u dënua me 10 akuza të padisë, ndër të tjera, për genocidin e kryer në Srebrenicë.