17:56 / E Enjte, 10 Tetor 2019

Për herë të parë këtyre grave i’u lejohet të shikojnë futboll

Mijëra gra iraniane me flamur në duar brohëritën brenda një stadiumi në Teheran të enjten, ndërsa shikuan ndeshjen e parë të futbollit FIFA, të cilave nuk u ishte lejuar ta ndiqnin me dekada.

Irani ndau vetëm 4,000 bileta për gratë në një stadium ku ulen rreth 80,000 njerëz, duke i mbajtur ata të ndarë nga burrat dhe nën mbrojtjen e oficerëve të policisë femra, shkruan Indeksonline.

“Jemi aq të lumtur që më në fund patëm mundësinë të shkonim në stadium. Është një ndjenjë e jashtëzakonshme”, tha Zahra Pashaei, një infermiere 29-vjeçare që ka shikuar vetëm futboll nga televizioni.

Vendimi për t’i lejuar gratë iraniane brenda në stadium erdhi këtë të enjte si pjesë e presionit të fortë nga FIFA , organi botëror që rregullon këtë sport. Irani u përball me një ndalim të mundshëm nëse nuk i lejonte gratë në ndeshje./Indeksonline/