18:25 / E Mërkurë, 11 Shtator 2019

Përfundon afati kalimtar në basketboll, shorti të premten

Klubet e Superligës, Ligës së Femrave dhe Ligës së Parë kanë bërë shumë transferime në afatin kalimtar që ka përfunduar sot.

Ndërkohë, të premten do të bëhet hedhja e shortit për Superligën, Ligën e Femrave dhe Ligën e Parë.

Edicioni i ri në basketbollin e Kosovës do të fillojë me Superkupën e Kosovës, më 24 shtator në Rahovec, në të dyja konkurrencat, derisa java e parë e Superligës do të zhvillohet më 28/29 shtator.

Lista e plotë e lojtarëve të transferuar

KB Sigal Prishtina

1. Muhamedali Janjeva Feronikeli

2. Arian Mehmeti Lipjan

3. Divine Myles Venezuela

4. Jonathan Vade

5. Shea Feehan

6. Jonathan Janssen

7. Don Polloshka  LD Feronikeli       

KB Golden Eagle Ylli

1. Valon Bunjaku Z Mobile Prishtina

2. Samir Zekiqi Trepça

3. Altin Morina Z Mobile Prishtina

4. Rilind Krasniqi Z Mobile Prishtina

5. Getoar Arifaj Ponte Prizreni

6. Arben Camaj SHBA

7. Jamel McKay SHBA

8. Adger Jerome SHBA

9. Fenner Alante SHBA

KB Rahoveci

1. Bradford Christian Alexander – Vllazania, Shkodër

2. Gray Justin – Bristol Flyers, BM

3. Hoëard Javis Edëard – Vllaznia, Shkodër

4. Gunjina Jure – Vestri, Isalndë

5. Tsourakis Paraskevas Rafail – Leeds Force, BR

6. Alban Veseli Golden Eagle Ylli

7. Leonard Mekaj Golden Eagle Ylli

KB Bashkimi 

1. Bridgeman Terik

2. Hajriz Hazeri LD

3. Ensar Muriqi LD

4. Edison Krasniqi LD

5. Musab Mala Gjeorgjia

5. KB Ponte Prizreni

1. Edmond Kryeziu Vëllaznimi

2. Holley Bennett Logan Applachian State University

3. Arnold Sanders II Coastal Carolina University     

KB Feronikeli

Granit Makolli

Engjull Sollova Prishtina e Re

Rinor Ahmeti Don Bosko

Branodon Scott Ponte Prizreni

Darius Huggins SHBA

Gent Shala Don Bosko          

KB Trepça

1. Xavier Givhan Ëilliams

2. Derek Laërence Hanes

3. Arthur Edëard Boyce

4. Collin Patrick Kennedy     

KB Lipjani

1. Stuckey Demarkus SHBA

2. Bruce Tamas ARMENIA

KB Peja

1. Henrik Sirko  Zabok, Kroacia

2. Kouasi Jacquez Ëilly Pornic, Francë

3. Drilon Hajrizi Bashkimi

4. Beq Kovaqi Feronikeli

5. Ergin Grosha Ponte Prizreni

6. Malcolm Armstead Aftershocks SHBA

7. Albin Berisha Borea

8. Ermal Bojku Penza

9. Valtrim Kastrati Penza

10. Dorian Deqani Penza

11. Fisnik Kraki Penza

12. Aldin Qallaku Penza

13. Jamichael Morgan Seattle, SHBA          

KB Bashkimi Femrat

1. Aisha Balarabe SHBA Bursa TUR

2. Arbnore Përquku Penza

3. Saranda Daci Prishtina       

KB Prishtina Femrat

1. Enxhi Xhanaj Shqi Tirana

2. Danisha Shaw Bashkimi

3. Fjolla Ajeti Kastrioti

 4. Tringa Ukaj Penza

5. Yamison Nyilah SHBA

6. Jeta Zeka Penza

KB NEW BASKET

1. Drin Rexha Lipjani

2. Ardit Memqaj Vëllaznimi      

KB AS KASTRIOTI

Drin Krasniqi  LD Prishtina e Re

Endrit Ibrahimi LD Prishtina e Re

Edin Peci Kerasan Prishtina

Albion Preniqi

Dren Morina

Arber Shala

Dren Kllokoqi

Avdi Metaj     

KB Vëllaznimi

1. Xavier Newson Kalaja

2. Bujar Çeku Penza  

KB AS PRISHTINA

(ish Don Bosko)

1. Don Polloshka LD

2. Bledar Thaçi

3. Nart  Jashari                       

KB Megasport

1. Vigan Maloku

2. Idoll Pallushi LD

KB Drita

1. Qëndrim Demi  Lipjani

2. Enis Morina  LD

3. Arbon Bllaca  LD

4. Diant Maksuti  LD 

KB United Basketball

Enis Morina LD Drita

Arbon Bllaca  LD Drita

Diant Maksuti  LD Drita

Prishtina e Re

1. Lorik Kllokoqi

2. Arber Smajli

3. Donat Musa