11:34 / E Mërkurë, 18 Tetor 2017 / indeksADMonline

Përgjimet: Edhe Prishtina përfshihet në skandalin e drogës ku akuzohet Tahiri

Fillojnë të zbardhen për publikun bisedat e përgjimeve të grupit mafioz që drejtohej nga kushëriri i ish-ministrit të brendshëm shqiptar Saimir Tahiri.

Gjithashtu nga bisedat e përgjuara ndërmjet anëtarëve të grupit përfshihet edhe Kosova.

Ndërkohë që autoritetet italiane kanë publikuar dosjen e plotë prej 416 faqesh të përgjimeve të grupit të Habilajve, aty kalon shpesh emri “Saimir” i cili sipas tyre ka të bëjë me një politikan të rëndësishëm në Tiranës.

Por nga bisedat e dy anëtarëve të këtij grupi Nezar Seiti dhe Maridian Sulaj përfshihet edhe Prishtina.

Albeu.com zbardh bisedën në të cilën njëri nga anëtarët e dyshuar thotë se do të shkojë në Prishtinë të marrë në një vend ose person 200 mijë euro pasi ky vend mbyllej në orën 14.

Biseda:

Seiti: Dreqi ta hajë, duhet të shkoj edhe në Prishtinë sapo të zbres në Vlorë…

Sulaj: ..hee.. për atë..

(Flasin duke ulur zërin..)

Seiti:…nuk e arrij dot në kohë..sepse ai mbyllet në orën 14:00..nga ora 08:00 deri në 14:00…për shembull..nëse ti shkon se ke për të marrë 200 mijë euro..ai të thotë për sot kam bërë vetëm 100 mijë.

Sulaj: Janë preciz vlla

Seiti: Ai atje..në Prishtinë..ai i ka dorëzuar 200 mijë, por ky që bën transaksionin..ka fituar 14 mijë euro, 100%.

Sulaj: I merr ai?

Seiti: Por normal, ajo është puna e tij.

Sulaj: Po për këtë transaksion, merr vetëm nga ty apo edhe nga ai tjetri?

Seiti: Jo…jo..unë s’kam të bëj..unë marr lekët cash..kam bërë marrëveshjen që në Milano..për të marrë lekët unë shkoj në Prishtinë..sepse këtu nuk mund të marrësh lekë cash.

Sulaj: Po..

Seiti: Çfarë bën? Unë mund të shkoj direkt ..dhe të marr në një orë 140 mijë euro..

Sulaj: Janë shumë të organizuar ata..

Seiti: Nuk ka kështu..jo prit nesër..jo sa ke..merr lekët dhe kaq.

Seiti: Ti mos shih se si i marrim në paratë kështu..se paratë t’i marrin e t’i sekuestorojnë kështu sic i marrim ne…

E megjithatë ende nuk dihet nëse vendi që do të marrë paratë është institucion shtetëror, financiar, biznes privat apo person tjetër i përfshirë në këtë grup të dyshuar kriminal.

Vlen të theksohet se shumicën e rasteve në aksionet e policisë droga e konfiskuar e ka pasur prejardhjen nga Shqipëria.

Image