13:50 / E Diele, 15 Prill 2018 / indeksADMonline

PA�rpara marrA�dhA�nieve seksuale mos konsumoni kurrA� kA�to ushqime

ThonA� qA� dashuria lind nga stomaku, por as seksi nuk mund ta��i shpA�tojA� grackave tA� tij sidomos nA�se pA�rpara takimit pasionant me partnerin/partneren tuaj abuzoni me disa ushqime tA� caktuara. Studimet dhe eksperimentet e ndryshme kanA� treguar se krahas atyre qA� kemi klasifikuar si afrodiziakA�, ekzistojnA� edhe njA� grup ushqimesh qA� shuajnA� dhe a�?a��vrasina��a�� pak nga pak jetA�n seksuale tA� njA� A�ifti.

Prandaj nA�se nuk doni tA� pA�rfundoni nA� telashe ereksioni apo thatA�sie vaginale bA�ni mirA� ta��i evitoni ushqimet e mA�poshtme, mes tyre do tA� gjeni nga ata qA� ndoshta do ta��ju befasojnA�:

A�okollata: NdonA�se A�shtA� njA� afrodiziak i A�muar pA�r femrat, A�okollata frenon sekretimin e testosteronit tek meshkujt dhe si pasojA� ata shfaqin problem me ereksionin.

Djathi: Nuk e dimA� si ia bA�jnA� francezA�t, duke patur parasysh varietetin e panumA�rt tA� djathA�rave qA� ka ky vend, por djathi para seksit A�shtA� njA� ide e keqe pA�r tA� dyja gjinitA�. Me siguri do tA� pA�rfundoni me dhimbje barku nga pas.

Kafeina: Kafeina rrit nivelin e ankthit, sidomos tek disa persona, njA�kohA�sisht ajo nivelin e testosteronit dhe rrjedhimisht dA�shirA�n seksuale.

Temat: