19:55 / E Premte, 24 Mars 2023 / MSH

Përse nuk duhet vënë parfum në flokë?

Mjafton pak parfum për t’ju bërë të ndiheni të sigurt në takimin e parë ose gjatë një interviste pune. Megjithatë, përdorimi i parfumit çdo ditë mund të mos jetë gjithmonë një zgjedhje e mirë për shëndetin.

Sipas Healthline, kimikatet në parfum mund të shkaktojnë dermatit kontakti, reaksione alergjike dhe acarime të tjera trupore. Në fakt, një studim i vitit 2009 i botuar në Journal of Environmental Health zbuloi se pothuajse një në tre amerikanë përjetojnë acarim nga produktet aromatike.

“Edhe nëse nuk përjetoni një reagim negativ kur mbani parfum, mënyra e aplikimit të tij mund të shkaktojë dëm. Për shembull, disa mund të rekomandojnë të spërkatni parfumin tuaj në flokë për ta bërë atë të zgjasë më gjatë. shpjego. Megjithatë, ndjekja e këtij truku bukurie mund të dëmtojë flokët tuaj me kalimin e kohës”, sipas The Parfume Society.

Aroma mund të shkaktojë flokë të thatë dhe të dëmtuar

Ndërsa parfumi në flokët tuaj mund të ketë erë të këndshme, mund të mos jetë zona më e mirë për ta aplikuar atë për një kohë të gjatë. Spërkatja me parfum mund të rrezikojë shëndetin e flokëve , pasi parfumi thahet në flokë dhe në skalpin e kokës , shpjegon Healthline .

Sipas rezultateve alkooli etilik i gjetur në një shumëllojshmëri kozmetike, i cili zakonisht renditet si alkool në listën e përbërësve, është shpesh përgjegjës për këtë efekt tharjeje, sipas Administratës së Ushqimit dhe Barnave të SHBA-së. Lëkura e kokës dhe flokët e thatë mund ti heqin flokëve vajrat mbrojtës, duke shkaktuar këputje , dëmtim, dhe ashpërsi të flokëve, vëren WebMD.

Si të shtoni aromë në flokët tuaj pa shkaktuar asnjë dëm

Për t’i shtuar aromë flokëve tuaj me më pak dëmtime, Cosmopolitan sugjeron ta spërkatni aromën në një furçë dhe më pas ta kaloni nëpër flokët tuaj . Një opsion edhe më i sigurt është të zgjidhni produkte pa alkool të dizajnuara për përdorim në flokë.