14:12 / E Martë, 03 Tetor 2023 / GF

Pesë veprimet që pa dashjen tuaj, shkatërrojnë lëkurën

Edhe pse rutina ndaj kujdesit për lëkurën na bën të mendojmë se është shumë e shëndetshme, ekziston ende mundësia që të kemi kryer pa dashje disa gabime.

Këto gabime mund të mos e japin efektin e tyre negativ menjëherë, por fillojnë që nga rutina e njëjtë çdo ditë e deri tek mënyra e aplikimit të kremit kundër diellit.

Në këtë artikull do ju tregojmë 6 gjërat e gabuara që mund të bëhen çdo ditë me lëkurën dhe që e shkatërrojnë në heshtje.

1. Rutinë e njëjtë çdo kohë

Në një mëngjes të ngarkuar, është e kuptueshme të kërkoni të njëjtin pastrues dhe hidratues të fytyrës që keni aplikuar një natë më parë. Megjithatë, mbajtja e produkteve të njëjta ditë pas dite mund të mos jetë qasja më e mirë për lëkurën tuaj. Dermatologët sugjerojnë të rregulloni rutinën e kujdesit të lëkurës, për të optimizuar shëndetin dhe pamjen e saj. Ndërsa moti ftohet, kalimi nga një pastrues eksfolues, në një më të butë mund të jetë shumë i dobishëm.

2. Nëse aplikoni krem kundër diellit, vetëm kur ka diell

Kremi kundër diellit nuk është vetëm për aktivitete verore në natyrë, gjithashtu mund të parandalojë plakjen e lëkurës kur aplikohet gjatë qëndrimeve në ambiente të mbyllura. Prandaj, edhe nëse jeni kryesisht në ambiente, si për shembull duke punuar në një zyrë gjatë gjithë ditës, aplikimi i kremit kundër diellit mbetet një zgjedhje e mençur për të promovuar lëkurën rinore dhe afatgjatë.

3. Nëse konsumoni çdo ditë tërshërë

Një tas me tërshërë për mëngjes është një mënyrë e këndshme dhe ushqyese për të nisur ditën. Megjithatë, një zakon i përditshëm i tërshërës mund të ndikojë pa dashje negativisht në trupin dhe lëkurën tuaj. Konsumimi shumë i shpeshtë i tërshërës mund të kufizojë marrjen e ushqyesve thelbësorë, duke rezultuar potencialisht në kequshqyerje dhe duke e lënë lëkurën të thatë dhe të krisur.

4. Nëse filloni ditën me një filxhan kafe në mëngjes

Për shumë njerëz një filxhan kafe në mëngjes është rutinë e pandryshueshme, por ky veprim është armiku kryesor i lëkurës. Kafeja vepron si një diuretik i fuqishëm , duke shkaktuar potencialisht dehidrim të lehtë. Kjo mund të pengojë eliminimin e toksinave përmes lëkurës, duke e bërë atë më të ndjeshme ndaj rrudhave të parakohshme.

5. Konsumi i mishit të kuq

Për gratë, përfshirja e mishit të kuq në dietat e tyre mund të shoqërohet me rrudha. Për më tepër, metoda që ne zgjedhim për të gatuar mishin, kryesisht përmes teknikave me nxehtësi të lartë dhe të thatë, mund të lidhet me një tjetër perspektivë shqetësuese: një rrezik në rritje të diabetit.