20:43 / E Hënë, 01 Tetor 2018 / indeksADMonline

Pianisti performon në mes të mbeturinave, ka një mesazh

Pianisti performon në mes të një ‘humnere’gjigante me mbeturina për të nxjerrë në pah nevojën për t’i ricikluar ato.

Vendi i grumbullimit të mbeturinave, pranë Shën Petersburg në Rusi, krijoi një prapavi të bezdisshme për performancën e tij.

Një muzikant ka treguar dashurinë e tij për mjedisin, duke krijuar një video muzikore në mes të plehrave, transmeton Indeksonline.

Pavel Andreev u ndihmua nga shtatë burra për të bartur një piano të madhe në mes të një vendi të madh, ‘të lulëzuar’ nga mbeturinat.

Ndjekësit mund të kenë menduar se ai ishte duke e larguar instrumentin, por Paveli e kishte zhvendosur atë në hapësirë, kështu që ai po luante i rrethuar nga plehrat për të dhënë një mesazh për riciklimin.

Paveli regjistroi një video të shfaqjes së tij, pjesë që e quajti ‘Breath of Nature’.

Pavel tha: “Kemi kaluar gjashtë orë në deponinë e plehrave, të rrethuar nga ton mbeturina, mijëra pulëbardha dhe erëza,” tha muzikanti i fushatës.

Ai gjithashtu ka luajtur me pianon e tij të madhe në një platformë lundruese në mes të Liqenit të Mermerës Ruskeala në malet e Republikës së Karelia të Rusisë Veri-perëndimore.

Ai shpreson se do t’i bëjë njerëzit të mendojnë më shumë për mënyrën e jetesës së tyre dhe se mund të riciklojnë nga sendet e hedhura.

Është vlerësuar se më shumë se 60% e asaj që përfundon në kazanët e mbeturinave mund të riciklohen.

Përdorimi i plastikës në Evropë po rritet me 4% çdo vit, pavarësisht valës së fundit të shqetësimit në kulturën e Britanisë së Madhe, të shkaktuar në masë të madhe nga vërejtjet e hapura të David Attenborough për përdorim plastik dhe përpjekje për të zvogëluar vëllimin.

Plastika mund të zgjasë deri 500 vjet për t’u zbërthyer dhe ka qenë e lidhur me shumë vdekje detare të kafshëve të egra, pasi oqeanet mbajnë sasi të mëdha mbetjesh të hedhura./Indeksonline/.