11:08 / E Martë, 30 Prill 2019 / indeksADMonline

Pini kafe nëse keni probleme me diabetin

Kafja dikur u cilësua si jo e mirë për shëndetin tuaj. Megjithatë, ka prova në rritje se mund të mbrojë kundër llojeve të caktuara të kancerit, sëmundjes së mëlçisë, depresionit dhe sëmundjes së Parkinsonit.

Ekzistojnë gjithashtu hulumtime bindëse që rritja e marrjes së kafesë mund të ulë rrezikun për zhvillimin e diabetit të tipit 2.

Rreth kafesë janë bërë shumë studime, ku shkencëtarë të ndryshëm kanë arritur në konkluzione dhe mendime të ndryshme në fund.

Por sëfundmi shkencëtarët kanë arritur në përfundimin se pirja e kafesë ndihmon në parandalimin e dibetit.

Sipas tyre pirja e tre ose katër gota kafe çdo ditë zvogëlon rrezikun e zhvillimit të diabetit të tipit 2, sugjeron një rishikim shkencor.

Studiuesit u trajuan përmes 30 studimeve, të cilat përfshinë rreth 1.2 milion njerëz, për të arritur përfundimin. Ata gjetën se pirja e tri gota kafe të kafesë u shoqërua me një rrezik 27% të zvogëluar.

Rreziku i zhvillimit të diabetit të tipit 2 ra deri në shtatë për qind me çdo filxhan shtesë të kafesë të konsumuar. Diabeti i tipit 2 është një problem në rritje në të gjithë Evropën dhe SHBA-të, shkruan noa.al.

Diabeti është një sëmundje që ndikon në mënyrën se si trupi juaj përpunon glukozën në gjak (sheqer). Glukoza e gjakut është e rëndësishme sepse ajo është ajo që furnizon trurin tuaj dhe i jep energji muskujve dhe indeve tuaja.

Nëse keni diabet, kjo do të thotë se keni shumë glukozë në gjak që qarkullon në trupin tuaj dhe mund të shkaktojë shqetësime serioze për shëndetin. Ka një numër faktorësh të ndryshëm që mund të shkaktojnë diabetin.