22:02 / E Enjte, 13 Shtator 2018 / indeksADMonline

Planet ynë po mbytet nga plastika, i përdorim çdo ditë

Statistikat për ndotjen e plastikës janë jashtëzakonisht shqetësuese. Për shembull, 100 miliardë qese plastike përdoren nga amerikanët çdo vit.

Është e mjaftueshme për të rrethuar ekuatorin 1,330 herë. Ose, sipas OKB-së, ka më shumë mikroplastikë në oqean sesa ka yje në galaktikën tonë, transmeton Indeksonline.

Jo vetëm shishet dhe qeset e plastikës, por shumë elemente shtëpie në përdorim të përditshëm janë nga plastika dhe kjo rrezikon shëndetin tonë.

Çanta të qenve të trashë

Rrobat sintetike

Furçat e kuzhinës

Produktet e pastrimit dhe tualetit


Banjot dhe kuzhina tona përmbajnë sasinë më të madhe të shisheve plastike.

Mbrojteset e telefonit

Lodrat e fëmijëve

Çaj i lagur

Lapsat dhe stilolapsat

Shtrojat për joga

Brisqe të përdorshme

Brushat e dhëmbëve

Kutitë e plastikës

Kutitë e kafes dhe saksitë

Dushe, perde dhe qese plastike