21:04 / E Premte, 17 Janar 2020

Pluhuri i xhenxhefilit zvogëlon dhimbjet menstruale

Dhimbja menstruale (dismenorrea) i referohet dhimbjes së ndjerë gjatë ciklit menstrual të një gruaje.

Një nga përdorimet tradicionale të xhenxhefilit është për lehtësimin e dhimbjes, përfshirë edhe dhimbjet menstruale.

Në një studim, 150 gra u udhëzuan të merrnin 1 gram pluhur xhenxhefili në ditë, për 3 ditët e para të menstruacioneve dh xhenxhefili arriti të zvogëlojë dhimbjen në mënyrë efektive sikurse ilaçet mefenamic acid dhe ibuprofen.