17:10 / E Premte, 27 Janar 2023 / MSH

Polonia të dërgojë 60 tanke shtesë në Ukrainë

Polonia do të dërgojë 60 tanke shtesë në Ukrainë përveç tankeve Leopard 2 të prodhimit gjerman të premtuara tashmë, tha kryeministri polak Mateusz Morawiecki në një intervistë të enjten në televizionin kanadez.

Varshava, e cila është një nga aleatët më të afërt të Kievit, ka bërë që Gjermania të dërgojë Leopard 2 në Ukrainë si dhe të lejojë vendet e tjera ta bëjnë këtë, një kërkesë me të cilën Berlini ra dakord të mërkurën.

“Polonia dërgoi për herë të parë 250 tanke gjysmë viti më parë ose edhe më shumë,” tha Morawiecki për CTV News.

Në prill të vitit të kaluar, dy muaj pasi Rusia pushtoi Ukrainën, Polonia tha se kishte dërguar automjete të blinduara për të ndihmuar Kievin të zmbrapste ofensivën ruse.

“Për momentin, ne jemi gati të dërgojmë 60 tanke tona të modernizuara, 30 prej tyre të tipit PT-91. Dhe përtej kësaj, 14 tanke, Leopard 2, të zotërimit tonë”.

PT-91 është një tank kryesor luftarak i prodhimit polak që hyri në shërbim në vitet 1990. Ai u zhvillua nga seria T-72 e epokës sovjetike.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky falënderoi Poloninë përmes Twitter për vendimin për furnizimin e tankeve shtesë. “Së bashku do të fitojmë!”, ka shkruar ai.

Kanadaja njoftoi të enjten se do të dërgojë katër tanke luftarake Leopard 2 në Ukrainë. Norvegjia ka thënë gjithashtu se do të dërgojë Leopardë, ndërsa Spanja ka thënë se është e hapur për t’i ofruar ato.

Ukraina ka thënë se i duhen qindra leopardë për të dëbuar ushtrinë ruse nga territori ukrainas.

Sot, zëvendësministri polak i mbrojtjes Marcin Ocepa i tha rrjetit privat radiofonik RMF FM se do të duhen rreth tre muaj që tanket Leopard të mbërrijnë në Ukrainë.