12:41 / E Martë, 30 Tetor 2018 / indeksADMonline

Presidenti i Kinës urdhëron ushtrinë ‘të bëhen gati për luftë’

Komandanti i përgjithshëm i Kinës ka urdhëruar komandën ushtarake që mbikëqyr detin e kontestuar të Kinës Jugore “të përqendrohen në përgatitje për luftë “, sipas Postës Morning Post të Kinës Jugore.

Presidenti kinez Xi Jinping vizitoi komandën e jugut të enjten, duke theksuar përsëri nevojën për të ndërtuar një forcë që mund të “luftojë dhe fitojë luftëra” në epokën moderne, shkruan IndeksOnline.

“Ne duhet të rritim stërvitjet e gatishmërisë ushtarake, stërvitjet e përbashkëta dhe ushtrimet konfrontuese për të përmirësuar aftësitë e ushtarakëve dhe përgatitjet për luftë”, shpjegoi ai, duke shtuar se komanda ka një “përgjegjësi të rëndë ushtarake” për të “marrë parasysh të gjitha situatat komplekse dhe për të bërë plane emergjente në përputhje me rrethanat “.

Udhëheqësi i fuqishëm kinez forcimin dhe modernizimin e Ushtrisë Çlirimtare Popullore (PLA), e ka top-prioritet.

Si Xi mbajti fjalimin e tij në provincën Guangdong, ministri kinez i Mbrojtjes Wei Fenghe paralajmëroi se Kina nuk do të heqë dorë nga “një pjesë e vetme” e pronave të saj territoriale, duke shtuar se “sfidat” ndaj sovranitetit të saj mbi Tajvanin mund të çonin që Kina të përdorte forcën ushtarake.

Ushtria amerikane dërgoi së fundi dy anije luftarake përmes ngushticës së Tajvanit, një lëvizje si kjo, si dhe fluturimet e shpeshta të bombarduesve të ushtrisë amerikane dhe operacionet e lundrimit të detit në Detin e Kinës Jugore, kanë zemëruar Pekinin.

Gjatë muajve të fundit, tensionet kanë qenë veçanërisht të larta në Detin e Kinës Jugore, me fluturime të rregullta të bombarduesve amerikanë në B-52 përmes rajonit dhe anijet luftarake të marinës amerikane PLA. /IndeksOnline/