16:43 / E Hënë, 03 Shtator 2018

Pretendon se e ka gjetur aeroplanin e zhdukur në vitin 2014

Një ekspert i teknologjisë nga Britania e Madhe pohon se ka dalluar avionin e zhdukur MH370 pë Google Maps.

Ian Wilson beson se mbetjet e aeroplanit të zhdukur të Malajzisë, të cilat u zhdukën duke transportuar 239 njerëz në udhëtim nga Kuala Lumpur në Pekin, u ngujuan thellë në një xhungël në Kamboxhia, transmeton Indeksonline.

Prodhuesi i videove tani planifikon të vizitojë terrenin e dendur për të provuar teorinë e tij.

Ai tha: “Duke matur sondazhin e Google, po shikoni rreth 69 metra, por duket se ka një hendek midis bishtit dhe të aeroplanit.Është paksa më e madhe, por ekziston një boshllëk që ndoshta do të përbënte atë.”

Fluturimi i keq i avionit u ngrit më 8 mars 2014 nga kryeqyteti malajzian, me 227 pasagjerë dhe 12 ekuipazhe.

Por, ai u zhduk gjatë kontrollorëve të trafikut ajror malajzian dhe vietnamez me transponderin e mbyllur.

Familjet e atyre që u zhdukën nuk e kuptuan kurrë se çfarë u ndodhi familjarëve të tyre,  pasi hetimet zyrtare nuk dhanë kurrë shumë detaje./Indeksonline/.