19:47 / E Martë, 22 Shtator 2020

Prokurori zviceran kërkon 28 muaj burg për presidentin e PSG

Prokurori zviceran ka kërkuar tre vjet burg për ish-numrin dy të FIFA-së, Jerome Valcke , dhe 28 muaj burg për presidentin e Bein Media dhe Paris Saint-Germain, Nasser Al-Khelaifi.

Ata po akuzohen për një rast të shitjes të të drejtave televizive të Kupës Botërore të Futbollit dhe Kupës së Konfederatave, sipas agjencisë zvicerane Keystone-ATS.

Kjo akuzë, e cila duhet të ndiqet këtë të Mërkurë dhe të Enjte nga akuzat e mbrojtjes, është më e ashpër e theksuar në tokën Evropiane në rastet e shumta që sulmojnë futbollin botëror në vitet e fundit, pas dënimeve të dhëna në Shtetet e Bashkuara kundër ish Udhëheqësit të Amerikës së Jugut, shkruan Indeksonline.

Valcke, krahu i djathtë deri në vitin 2015 i ish-presidentit të FIFA-s , Sepp Blatter , përballet me shumicën e akuzave në lidhje me dy raste të veçanta të korrupsionit të të drejtave televizive. Francezi 59-vjeçar akuzohet se dëshironte të transferonte të drejtat e Lindjes së Mesme dhe Afrikës së Veriut për Kupat Botërore 2026 dhe 2030, në këmbim të ryshfeteve të pretenduara nga Al-Khelaïfi.

Sipas prokurorisë, çështja i referohet një takimi të mbajtur në 24 tetor 2013 në selinë franceze të beIN, në të cilin presidenti i PSG pretendohet se premtoi të blinte një vilë luksoze në Sardenjë për pesë milion euro (5.86 milion dollarë), duke i dhënë përdorimin e saj ekskluziv Valcke .

Al-Khelaïfi, i cili ka mohuar çdo “pakt korruptues”, siç ka bërë Valcke, duhej t’ia dorëzonte pronën francezëve dy vjet më vonë në kushte të caktuara. Në këmbim, sipas prokurorisë, Valcke premtoi të “bënte atë që ishte në fuqinë e tij” që beIN të bëhej transmetuesi rajonal për dy Kupat e Botës , diçka që ndodhi më 29 Prill 2014, në një marrëveshje që FIFA nuk sfidohet.

Prokuroria, megjithatë, nuk ka qenë në gjendje të akuzojë Valcke dhe Al-Khelaïfi për “korrupsion”, për shkak të një marrëveshje miqësore të përfunduar në fund të Janarit midis udhëheqësit të Katarit dhe FIFA, e cila tërhoqi ankesën e tij kundër tij.

Prokurori federal, Joël Pahud, e qortoi Nasser Al-Khelaïfi për “mospërfilljen e tij për drejtësinë”, duke konsideruar se ai vështirë se kishte bashkëpunuar në debate duke mohuar të kishte blerë rezidencën e Sardenjës, megjithë provat e mbledhura nga hetuesit.

Nga ana e tij, Valcke, i cili jeton në Barcelonë , ”ka vuajtur profesionalisht në vitet e fundit. Ai nuk ka gjetur punë pas FIFA-s ”, tha Joël Pahud .

Në fillim të dëgjimit të tij, ish-numri dy i FIFA-s tha se ai nuk ishte në gjendje të hapte një llogari bankare në Evropë që nga viti 2017, duhej të shiste jahtin dhe bizhuteritë e tij dhe t’i vidhej Porsche Cayenne. /IndeksOnline/