17:58 / E Enjte, 13 Dhjetor 2018

Protesta të dhunshme në Hungari kundër ligjit të tmerrshëm

Protesta të dhunshme po ndodhin në Budapest të Hungarisë. Arsyeja e këtyre protestave është ligji i ri i aprovuar në Hungari që po quhet, ‘Ligji i Skllavërisë’.

Ligji i ri i lejon punëdhënësit që të iu kërkojnë punëtorëve të punojnë 400 orë ekstra më shumë në vit, nga 250 sa ishte, transmeton Indeksonline.

Me këtë ligj i bie që të 8 orë ekstra për javë të punojnë disa kategori të punëtoreve.

Kjo gjë ishte propozuar nga kryeministri hungarez Viktor Orban dhe u votua nga shumica e deputetëve. /Indeksonline/

Temat: