11:50 / E Premte, 17 Nëntor 2017 / indeksADMonline

Pse e mbajmë të hapur gojën kur i lyejmë qerpikët?

Fytyra  që bëni kur vendosni  në sy eyeliner, maskarën ose aplikoni bojë për vetulla është një veprim i  çuditshëm . Pse ndjeni detyrim për të hapur gojën kur vjen puna për të i lyer sytë tuaj?
Nuk ka përgjigje përfundimtare, por teoria kryesore është mjaft bindëse,transmeton Indeksonline.

Për të kuptuar të këtë veprim, ju duhet të kuptoni disa gjëra rreth anatomisë së kokës suaj. Muskujt kryesisht përgjegjës për hapjen dhe mbylljen e gojës tuaj quhen pterygoid anësore, dhe kjo është e kontrolluar nga autostrada e ndjesisë qendrore e njohur si nervi trigeminal. Muskujt që ngrenë dhe ulin qepallat e sipërme, janë të  kontrolluar nga nervi oculomotor.

Nervi trigeminal(i nofullës) dhe nervi oculomotor(i syve) janë shumë afër së bashku në tru. Teoria kryesore prapa gojës së bojë për vetulla është se, për ta thënë thjesht, ato tela mund të kalohen njejtë. Kur aktivizon nervin oculomotor për të mbajtur sytë hapur për të shmangur kontaktet e produktve me sytë, vjen aktivizimi i   menjëhershëm i nervit trigeminal dhe hapet e nofullës tuaj.

Disa thonë se hapja e gojës thjesht shtrin lëkurën tuaj të fytyrës për të bërë një sipërfaqe më të fortë për të vendosur grimin. Kjo mund të jetë e vërtetë, po ashtu./Indeksonline/