09:24 / E Enjte, 23 Nëntor 2017 / indeksADMonline

Publikohen kryeqytet më të gjelbëruara të Evropës, ja ku renditet Prishtina

Studiuesi urban, Philipp Gartner, ka ngritur një pyetje se cilat nga kryeqytetet në Evropë kanë hapësirë më të gjelbër.

Kjo pyetje e tij ka ardhur pasi gjelbërimi po konsiderohet si një sfidë në mbarë botën për shkak të zhvillimit urbanistik.

Duke përdorur metodën përmes Google Maps, që përpunon imazhet satelitore dhe zbulon numrin e pikselëve të gjelbër, Gatner ka analizuar kryeqytetet e 43 vende të Evropës, shkruan Indeksonline.

Kështu, ai ka publikuar gjetjet, me kryeqytet më me gjelbërim dhe ato më pak gjelbërim.

Sipas analizës qytetet e vogla kanë tendencë të renditen më lartë për shkak të zonave më të vogla urbane që kanë.

Kështu, Prishtina rangohet e 20 për nga gjelbërimi në këtë listë, duke e lënë prapa Tiranën e Beogradin./Indeksonline/

Shikoni listën:

Sarajevo  – 0,6778
Vaduz  – 0,6738
Ljubljana  – 0,6114
Andorra La Vella  – 0,6074
Bern  – 0,5996
Luksemburg  – 0,5801
Vilnius  – 0,5137
Tallin  – 0,459
Monaco  – 0,4395
Oslo  – 0,4356
Riga  – 0,4238
Zagreb  – 0,4121
Bratislava  – 0,4043
Chisinau  – 0,3926
Kiev  – 0,3887
Stockholm  – 0,3777
Helsinki  – 0.3769
Pragë  – 0.3692
Varshavë  – 0.3653
Prishtinë  – 0.3535
Sofje – 0.3379
Shkup  – 0.3105
Beograd  – 0.295
Dublin  – 0.291
Tirana  – 0.2793
Minsk  – 0.2718
Kopenhagë  – 0.2637
Reykjavik  – 0.2637
Berlin  – 0.2519
Bukuresht  – 0.2519
Podgoricë  – 0.2363
Amsterdam  – 0.2285
Bruksel  – 0.1973
Vjenë  – 0.1738
Roma  – 0.1699
Madrid  – 0.1543
Moskë  – 0.1426
Londër  – 0.1348
Lisbonë  – 0.127
Paris – 0.1191
Valetta  – 0.0957
Athinë  – 0.0879

https://www.archdaily.com/883707/satellite-images-ranks-europes-greenest-and-not-so-green-cities