08:51 / E Mërkurë, 21 Shkurt 2024 / L K

Putini i dhuron Kim Jong un-it makinën e tij luksoze

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong-un njihet për dashurinë e tij ndaj makinave luksoze. Tani ai ka një automjet të ri në koleksionin e tij.

Presidenti rus Vladimir Putin i dhuroi homologut të tij një limuzinë të Senatit Aurus. Kim është dashuruar në këtë makinë në vizitën e fundit që Putin i ka bërë atij shtatorin e kaluar.

Makina është e pajisur me goma antiplumb 20 inç (50 centimetra), një rezervuar benzine rezistent ndaj zjarrit dhe shpërthimit, si dhe një zjarrfikës.

Vëzhguesit besojnë se makina u kontrabandua në Korenë e Veriut në kundërshtim me sanksionet e OKB-së./Indeksonline/