11:59 / E Martë, 02 Tetor 2018 / indeksADMonline

‘Racisti’ hedh njeriun në shinat e trenit, e godet sa të mundet

Një djalë 15 vjeçar abuzohet që në mënyrë racore hodhi mbi shinat e trenave një të rritur në Belgjikë.

Leroy Abraham ishte duke pritur për një tren në stacionin ‘Aarschot’ së bashku me motrën e tij më të madhe dhe vëllain më të ri kur ai u sulmua nga dy gra dhe një burrë, transmeton Indeksonline.

Videoja tregon njeriun, një 35 vjeçar i quajtur Jonas.V, duke e shtyrë Leroyn dhe duke e tërhequr më pas poshtë .

“Kur u hodha aty për një moment zemra ime u ndal, sepse nuk e dija kur do të mbërrinte treni. Kisha frikë nga vdekja”, thuhet të ketë deklaruar Leroyn.

Teksa ai përpiqet të zgjohej nga toka, 35 vjeçari e shtynë atë prapa, por Leroyn arrin ta tërheqë edhe atë bashkë me veten.

Videoja tregon se dyshja u ndeshën për disa sekonda përpara se dy gratë njëra 43 vjeç dhe tjetra 31 ndërhynë për t’i mbrojtur ata.

Jonas V, thuhet të jetë arrestuar duke u akuzuar për racizëm teksa theksohet se ai ka një rekord penal në autoritetet e drejtësisë./Indeksonline/