08:21 / E Enjte, 24 Nëntor 2022 / L K

Rastet e reja me Covid në Kinë arrijnë një rekord të rri, shpërthime në qytetet më të mëdha

Kina ka regjistruar numrin më të madh të rasteve të përditshme me Covid që nga fillimi i pandemisë, pavarësisht masave të rrepta të krijuara për të eliminuar virusin.

Ka shpërthime me disa qytete të mëdha duke përfshirë kryeqytetin Pekin dhe qendrën jugore tregtare Guangzhou.

Të mërkurën, vendi regjistroi 31,527 raste, më i lartë se kulmi prej rreth 28,000 i regjistruar në prill, kur qyteti i tij më i madh Shangai u mbyll.

Kjo vjen pasi bllokimet e rrepta vazhdojnë të ndezin episode trazirash.

Politika e Kinës për zero Covid ka shpëtuar jetë në vendin me 1.4 miliardë njerëz, por gjithashtu ka dhënë një goditje ndëshkuese për ekonominë dhe jetën e njerëzve të zakonshëm.

Sidoqoftë, vala në rritje e rasteve vjen gjithashtu disa javë pasi vendi zbuti  disa nga kufizimet e tij Covid.

Ai shkurtoi karantinën për kontakte të ngushta nga shtatë ditë në një strukturë shtetërore në pesë ditë dhe tre ditë në shtëpi, dhe ndaloi regjistrimin e kontakteve dytësore, gjë që lejoi shumë më tepër njerëz të shmangin karantinimin.

Zyrtarët gjithashtu kanë kërkuar të shmangin zbatimin e bllokimeve të përgjithshme në fillim të këtij viti, shkruan BBC. 

Por përballë një rritjeje të përtërirë të rasteve në Pekin, si dhe vdekjeve të para nga virusi në muaj, zyrtarët kanë zbatuar tashmë disa kufizime në disa rrethe, me dyqane, shkolla dhe restorante të mbyllura.

Qyteti qendror i Zhengzhou do të zbatojë gjithashtu një bllokim efektiv për 6 milionë banorë nga e premtja, njoftuan zyrtarët.

Ai pason protesta të dhunshme në një kompleks të madh industrial që i përket prodhuesit të iPhone Foxconn./Abcnews.al./

Firma ka kërkuar falje për një “gabim teknik” në sistemet e saj të pagesave.

Histori të tjera vuajtjesh dhe dëshpërimi janë shpërndarë gjithashtu në internet ku ato kanë nxitur pakënaqësi publike.

Javën e kaluar, raportimet se një foshnjë në Zhengzhou vdiq për shkak se kujdesi i saj mjekësor u vonua nga kufizimet e Covid shkaktoi protesta të mëdha.

Kina është ekonomia e fundit e madhe që ende ndjek një proces të çrrënjosjes së Covid me testime masive dhe rregulla bllokimi.

Megjithatë raste të virusit tani po regjistrohen në 31 provinca.

Presidenti Xi Jinping ka thënë se nevojiten kufizime të rrepta.

Megjithatë, nivelet e vaksinimit janë më të ulëta se vendet e tjera të zhvilluara dhe vetëm gjysma e njerëzve të moshës mbi 80 vjeç kanë vaksinat e tyre primare.

Ndërsa Kina po sheh një rritje të infeksioneve tani, shkalla është ende shumë më e ulët se shumë ekonomi të tjera të përparuara në kulmin e tyre pandemik.

Numri zyrtar i vdekjeve në Kinë ka mbetur i ulët në pak më shumë se 5,200 vdekje që nga fillimi i pandemisë.