09:23 / E Shtunë, 14 Prill 2018

Reagimi i parA� nga Kosova pA�r sulmet nA� Siri, Haradinaj jep njA� mesazh

Kryeministri i RepublikA�s, Ramush Haradinaj ka reaguar pas intervenimit tA� Shteteve tA� Bashkuara tA� AmerikA�s nA� Siri.

a�?Kosova i qA�ndron nA� krah intervenimit tA� aleatA�ve euroatlantik pA�r ta ndalur regjimin e Asadit nA� Siri. Sulmet me armA� kimike ndaj civilA�ve tA� pafajshA�m janA� tA� pafalshme dhe pA�rpjekja e vendeve demokratike pA�r tA� vendosur paqe nA� kA�tA� vend A�shtA� veprim tejet i nevojshA�ma�?, ka shkruar Haradinaj nA� a�?Facebooka�?, shkruan Indeksonline

Ndryshe, presidenti i SHBA-sA� Donald Trump, deklaroi se ka urdhA�ruar sulme precize ushtarake kundA�r SirisA�, nA� bashkA�punim me MbretA�rinA� e Bashkuar dhe FrancA�n. Operacioni A�shtA� nA� pA�rgjigje tA� sulmit tA� dyshuar kimik, qA� ka ndodhur javA�n e kaluar nA� qytetin sirian, Duma.

NA� fjalimin drejtuar kombit, tA� premten vonA�, Trump tha se a�?masakra e fundit A�shtA� njA� pA�rshkallA�zim i madh i pA�rdorimit tA� armA�ve kimike nga njA� regjim shumA� i tmerrshA�ma�?.

a�?Sulmet janA� urdhA�ruar mbi caqet e lidhura me kapacitetet e armA�ve kimike tA� QeverisA� sirianea�?, tha Trump. /Indeksonline/