21:17 / E Premte, 24 Nëntor 2017 / indeksADMonline

Rifillojnë luftime në Ukrainë, 5 ushtar të vrarë dhe 4 të tjerë të plagosur

Të paktën pesë ushtarë ukrainas u vranë dhe katër u plagosën në 24 orët e fundit në përleshjet në Ukrainën lindore, thanë forcat e armatosura të Ukrainës.

Deklarata përcakton se ushtarët u vranë në fshatin Krimska në Lugansk dhe se përleshjet zgjatën tetë orë.

AP thotë se kjo është, me gjasë, shpërthimi më i keq i dhunës në lindje të Ukrainës në muajt e fundit, transmeton Indeksonline.

Qeveria ukrainase ka njoftuar se ky është numri më i madh i ushtarëve të vdekur që nga korriku.

OSBE paralajmëroi se në lindje të Ukrainës ka një rritje të dhunës dhe se numri më i madh i shkeljeve të shkeljeve të armëpushimit u regjistrua javën e kaluar në një javë që nga mesi i qershorit.

Më shumë se 10,000 njerëz janë vrarë në konfliktet mes Ukrainës dhe forcave pro-ruse që nga viti 2014. Dy vjet më parë, u nënshkrua një marrëveshje armëpushimi që ndihmoi në zbutjen e përleshjeve, por jo plotësisht të dëmtuar./Indeksonline/