10:16 / E Enjte, 13 Dhjetor 2018 / indeksADMonline

Rihapet gjykimi për vajzën tetë vjeçare që u vra 43 vite më parë, dalin në pah prova të reja

Vrasja e vajzës tetë vjeçare, e njohur si çështja “Vajza e vogël në të kaltra”, është rikthyer në rigjykim pas 43 vitesh.

Helen Bailey, njihet si vajza e vogël me ngjyrë të kaltër, pasi që kur u zhduk mbante pikërisht këtë ngjyrë të veshur në trup.

Helen Bailey, tetë, (foto) u gjet në pyje më 1975 dhe sot Gjykata e Lartë ka urdhëruar një hetim të ri në vdekjen e saj

Ajo u gjet e vdekur në një pyll pranë shtëpisë së saj në Birmingham në gusht të vitit 1975, por tashmë është vendosur që çështja e saj të rikthehet në rigjykim. Kjo u bë pasi gjykatësi, Justice Hickinbottom, tha se kishte prova që e justifikonin zhvillimin e një hetimi tjetër.

Fotografia është një gazetë që nga koha e vdekjes së Helenit në West Midlands në 1975

Ky mund të konsiderohet edhe si gjykimi më i gjatë, ani pse asnjë fajtor apo i dyshuar deri më tash nuk është apostrofuar./Indeksonline/

Pavarësisht nga një shpërthim i mbulimit mediatik në kohën e vdekjes së Helen, hetimi regjistroi një vendim të hapur.  Vendimi u rrëzua sot nga gjyqtarët në Gjykatën e Lartë në Londër