22:34 / E Premte, 23 Shkurt 2024 / FR

Rikthehet Harry Potter, seriali do të shfaqet premierë në vitin 2026

Seriali televiziv “Harry Potter” po ecën përpara, me Warner Bros. Discovery tani synon të sjellë në vitin 2026 premierën e tij zyrtare.

Data u njoftua mëngjesin e së premtes, 23 shkurt nga CEO David Zaslav në një event të kompanisë.

“Ne nuk jemi të tronditur për emocionet tona rreth Harry Potter“, tha ai, duke diskutuar strategjinë e WBD për ekskluzivitetin. “Filmi i fundit është bërë më shumë se dymbëdhjetë vjet më parë.”

Gjithashtu, Zaslav deklaroi se ai u takua vetëm disa javë më parë me J.J. K. Rowling, autoren e librave të famshëm, në Londër.

“Isha në Londër disa javë më parë me Casey [kreu i HBO dhe Max, Casey Bloys] dhe Channing [drejtuesi i WBD TV Channing Dungey] dhe kaluam shumë kohë me J.J. K dhe ekipin e saj”, tha ai dhe shtoi: “Të dyja palët janë të ngazëllyera për të rindezur këtë ekskluzivitet. Bisedat tona kanë qenë të shkëlqyera dhe nuk mund të ishim më të emocionuar për atë që do të vijë. Mezi presim të ndajmë një dekadë histori të reja me fansat në mbarë botën në Max.”

Zhvillimi i serialit filloi në vitin 2021. WBD ndriçoi serialin vitin e kaluar dhe tha se plani është që të zhvillohen sezone të bazuara në të gjithë librat “Harry Potter”, që përfshijnë 10 vjet./abcnews.al