11:16 / E Premte, 16 Nëntor 2018 / indeksADMonline

Rio Mavuba, lojtari të cilit në pasaportë i shkruan “lindur në det”

Duke kërkuar kombësinë e një lojtari, gjëja e parë që dikush shikon është vendi i lindjes së tij. Ndonjëherë ndodh që të ndryshojë nga kombësia e tij, dhe mund të ketë zgjedhur kombësinë e prindërve të tij apo ndonjë tjetër. Ndonjëherë, megjithatë, gjërat janë më të vështira …

Për shembull, në rastin e Rio-Antonio Mavuba, në pasaportën e tij shkruan: Vendlindja: “Lindur në det”.

Biri i Ricky Mavuba (ish-futbollist me ekipin kombëtar të Zaire-tani Republika Demokratike e Kongos), lindi në një anije në ujërat ndërkombëtare jashtë brigjeve të Angolës më 16 mars 1984, shkruan IndeksOnline.

Rio Mavuba

Prindërit e tij donin të mbronin fëmijën e tyre të porsalindur dhe të shpëtonin nga lufta civile që rrënonte Angolan.

Që të dy kishin kohë të vështira, por arritën të njihen në Francë si refugjatë politikë.

“Në pasaportën time thotë” Lindur në det “, për sa i përket pjesës tjetër, nuk flas kurrë për to, në fakt nuk kam dashur kurrë të njoh historinë e migrimit ton”.

“Ajo që di unë është se unë kam lindur në një anije, e cila fshehurazi u nis një natë jashtë brigjeve të Afrikës Perëndimore, dhe më pas ndoqi bregun lindor të Gadishullit Iberik para se të arrinte në portin francez të Marsejës, në mars 1984.

“Unë kam lindur pa shtetësi gjatë këtij udhëtimi të gjatë. Nëna ime, Teresa, ishte nga Angola. Në këtë anije gjatë kalimit të ujërave të akullt të Atlantikut, babai im Ricky më dha emrin “Rio”, që do të thotë “lumi”. ”

Bordeaux njohu talentin e tij dhe 6 vjet më vonë i ofroi atij pozitën bazë në formacion. Debutimi i tij ishte në ndeshjen kundër Lyon në janar 2004 dhe që atëherë ai ka qenë vazhdimisht në planin e trajnerit të tij. Më pas, ai u thirr nga ekipi kombëtar francez. /IndeksOnline/