07:35 / E Hënë, 30 Nëntor 2020 / Ensar Ramadani

​Rozacea është një sinjal i një çekuilibri në trup, dhe këto janë shkaqe të mundshme

Lëkura është organi ynë më i madh që jo vetëm përfaqëson vijën e parë të mbrojtjes kundër substancave të dëmshme nga mjedisi, por gjithashtu ka detyrën e rëndësishme të detoksifikimit e trupit.

Gjendja e lëkurës është një reflektim i proceseve që ndodhin brenda trupit dhe çdo paraqitje në të, qoftë ekzemë, puçrra apo simptoma të rosacea, është një manifestim i problemeve të brendshme.

Ndryshimet në lëkurë shpesh janë një sinjal i hershëm se diçka serioze po ndodh “nën sipërfaqe”.

Rozacea është një sëmundje kronike inflamatore e lëkurës që karakterizohet nga skuqja e fytyrës, enët e dukshme të gjakut dhe një numër simptomash të tjera të pakëndshme, kryesisht të lokalizuara në fytyrë, të cilat shpesh shkaktojnë shqetësime dhe turp tek pacienti.

Më së shpeshti prek gratë e moshës 30 deri 50-vjeç, lëkurë të ndritshme dhe lëkurë të ndjeshme. Vetë shkaku është subjekt i debateve të shumta, madje edhe në botën e mjekësisë funksionale, por ajo që është mjaft e qartë është se rosacea duhet parë si një çrregullim i të gjithë organizmit, jo vetëm i lëkurës.

Predispozicioni gjenetik është një faktor i rëndësishëm në zhvillimin e sëmundjes, por jo domosdo vendimtar. Ka prova në rritje që lidhin rosacea me infeksionet në sistemin e tretjes, mos rregullimin e imunitetit dhe çekuilibrin e hormoneve.

Megjithëse vetë shkaku i rosacea është ende temë e debatit, një numër i shkaktarëve dietikë dhe mjedisorë janë identifikuar që, në një terapi të suksesshme, duhet të identifikohen dhe eliminohen.

Deri më sot, janë identifikuar disa ushqime që janë shkaktarët më të zakonshëm të sëmundjes si qumështi dhe produktet e qumështit, alkooli, ushqimet pikante, çokollata, salca e sojës, majaja si dhe ushqimet e nxehta dhe pijet.

Përveç nevojës për të eleminuar ushqimet që përkeqësojnë gjendjen, në luftën kundër rosacea, është e dëshirueshme të zbatohet një dietë antiinflamatore. Një dietë mesdhetare ose vegjetariane që përfshin peshk dhe ushqim deti mund të përfitojë shumë nga të sëmurët. Ndër të tjera, është e rëndësishme të gjeni rregullisht ushqime të pasura me zink, vitaminë A, antioksidues, fibra dhe acide yndyrore omega-3.