15:19 / E Martë, 12 Dhjetor 2017 / indeksADMonline

Rritet numri i rasteve të helmimit me salmonela në BE

Numri i rasteve të helmimit me salmonela në Bashkimin Evropian është rritur për tre për qind prej vitit 2014, njoftuan sot zyrtarë të BE-së për siguri të ushqimit dhe shëndetësi.

Bakteri salmonela ishte shkaktari më i shpeshtë i helmimit me ushqim vitin e kaluar, përgjegjëse për  22,3 për qind të rasteve, derisa në vitin 2015 ishte përgjegjëse për 11,5 për qind të rasteve me helmim, thuhet në raportin e Qendrës evropiane për parandalim dhe kontroll të sëmundjeve (ECDC) dhe Agjencisë evropiane për siguri të ushqimit.