13:13 / E Enjte, 13 Dhjetor 2018 / indeksADMonline

Rritet numri i të vdekurve nga aksidenti hekurudhor në Ankara

Të paktën nëntë vetë janë vrarë dhe dhjetëra të tjerë janë lënduar në aksidentin e mëngjesit të sotëm ku u përfshi një tren i mbushur me udhëtarë në Ankara, thonë zyrtarë turq.

Guvernatori i Ankarasë Vasi Sahin ka thënë se treni me shpejtë të lartë është përplasur me një lokomotivë që bën inspektime.


Guvernatori shtoi se përpjekjet e kërkimit dhe të shpëtimit vazhduar si “hetime teknike” për të gjetur saktësisht se çfarë e shkaktoi këtë aksident.

Në pamjet e publikuara më herët tregoi punëtorë të emergjencës në vendngjarje, duke punuar për të shpëtuar njerëzit e bllokuar nën rrënojat e metaleve të trenit./Indeksonline/