16:26 / E Mërkurë, 14 Prill 2021 / FG

Rukiqi i bën thirrje institucioneve për inicimin e tri marrëveshjeve ekonomike me Izraelin

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës (OEK), Berat Rukiqi ka thënë se institucionet e vendit duhet të inicojnë tri marrëveshje në aspektin ekonomik me Izraelin, për të shfrytëzuar momentumin e njohjes, shkruan Indeksonline.

Sipas tij, këto marrëveshje janë për tregti të lirë, për mbrojtje të investimeve dhe marrëveshja për shmangien e tatimimit të dyfishtë.

Postimi i plotë:

Per te shfrytezuar momentumin e njohjes nga Izraeli, ne aspektin ekonomik, institucionet e vendit shume shpejt duhet te inicojne 3 marreveshje me Izraelin:

1. Marreveshjen per Tregti te Lire

2. Marreveshjen per Mbrojtje te Investimeve

3. Marreveshjen per shmangjen e tatimimit te dyfishte

Keto marreveshje jane themeli i bashkepunimit ekonomik me secilin vend.