18:34 / E Shtunë, 10 Nëntor 2018 / indeksADMonline

Rusia bllokon GPS-at kur NATO bën ushtrime

Rusia po akuzohet se ka bllokuar GPS-at deri sa NATO po kryente ushtrime në Finlandë.

Shërbimet e GPS ishin ndërprerë në Lapland që është në pjesën veriore të Finlandës, transmeton Indeksonline.

Kjo nuk është hera e parë që Rusia pengon ose provokon NATO-në deri sa bënë ushtrime afër territorit të saj.

Më herët kryetari i marinarëve të Holandës kishte treguar se Rusia kishte provokuar përmes anijeve dhe aeroplanëve  luftarakë forcat gjermane dhe franceze që ishin duke kryer ushtrime në Arktik./Indeksonline/